زندگینامه شهید شیخ احمد جعفریان

مجموعه: شهید شیخ احمد جعفریان

شهید حجت الاسلام احمد جعفریان در سال ۱۳۴۴ در بخش دهدز از توابع شهرستان ایذه "استان خوزستان" بدنیا آمد. دوران تحصیلات ابتدایی را در کنار خانواده روستایی خود در دبستان فرخی دهدز گذراند سپس برای ادامه تحصیل نزد برادرش ایرج جعفریان به اهواز رفت. شهید در همان سنین نوجوانی تمام فرایض دینی خود را بخوبی و بنحو احسن انجام می داد و علیرغم سن کم خود با حضور در مساجد و در صفوف بهم فشرده مردم انقلابی شهر اهواز در درگیریها و قیام خونین مردم علیه رژیم ستمشاهی پهلوی شرکت می جست بطوریکه در روز چهارشنبه خونین در اهواز شهید احمد جعفریان ناپدید شد و همه فکر می کردند زیر تانک رفته باشد، تا اینکه صبح روز بعد وقتی پیدا شد از کارهایی که به اتفاق دیگر برادران علیه رژیم پهلوی تدارک دیده بودند صحبت می کرد و دایماً در صحنه های انقلاب حضور فعال داشت.
پس از پیروزی انقلاب در کمیته انقلاب اسلامی به پاسداری از دستاوردهای انقلاب فعالیتهای خود را ادامه داد تا

اینکه فرمان تاریخی حضرت امام مبنی بر تشکیل ارتش بیست میلیونی صادر گردید و آن شهید عزیز که دایم گوش به فرمان امام بزرگوارش بود در بسیج ثبت نام نموده و ضمن آن به آموزش نظامی دیگر برادران پرداخت و خود نیز به فراگیری دیگر فنون نظامی پرداخت و پس از فراگیری فنون نظامی به جبهه حق علیه شتافت و ضمن فعالیتهای فرهنگی بعنوان فرماندهی یکی از گروهانها قسمتی از عملیات ها را هدایت می کرد و در عملیات والفجر ۴ مجروح گردید. وی ضمن فعالیت در جبهه های نبرد و مبارزه علیه صدامیان کافر در ستیز با گروهکهای ضد انقلاب داخلی نیز بسیار کوشا بود. آن شهید عزیز از ابتداء به روحانیت علاقه وافری داشت و می گفت اگر خدا توفیق عنایت فرماید می خواهم طلبه شوم و پس از اخذ مدرک دوره متوسطه " سوم نظری " برای تحصیل علوم دینی راهی شهر مقدس قم گردید و به فراگیری علوم الهی پرداخت او قبل از اینکه به حوزه برود در مساجد و پایگاههای مقاومت فعالیت بسیار داشت اهل دعا و توسل بسیار بود با صوت جلی دعاهای کمیل و توسل را می خواند علاوه بر این چندین بار نیز در جبهه ها حضور پیدا کرده بود اما بعد از اینکه به حوزه علمیه قم وارد می شد همت خود را به خود سازی و تهذیب نفس معطوف می داشت و خود می گفت علم اگر چه علم حوزه ای باشد باید در جهت رسیدن بخدا قرار گیرد و اگر باعث غرور شود و یا آنقدر در مسایل علمی سرگرم شویم که از هدف غافل بمانیم خود این علم مضر می شود. و این طرز فکر مختص به سالکان خداست.
از دیگر فعالیتهای شهید احمد جعفریان تشکیل سپاه پاسداران در منطقه دهدز بود، چون مسؤولین سپاه او را می شناخته و از اخلاقش آگاه بودند با وی نهایت همکاری را می کردند ودر مدت کوتاهی در منطقه دهدز سپاه پاسداران تشکیل شد. همت شهید در درسها و فعالیتها بقدری زیاد بود که مورد غبطه دیگران واقع می شد. وقتی به منطقه میرفت و برای جبران عقب ماندگیها ی درسی شبها گاهی تا سحر بیدار و یا ساعت ۲ بیدار می شد و درس می خواند. هیچگاه از رحمت خدا ناامید نمی شد. گاهی دوستان به او می گفتند تو که اینقدر جبهه میروی درس حوزوی را رها کن پاسخی را که می داد واقعا نشانه ایمان و عشق او به خدا بود که می گفت تا موقعی که جبهه نیاز دارد و اسلام در خطر است، من به جبهه می روم و در اوقاتی که می توانم درسم را نیز می خوانم، مهم برای من ادای تکلیف الهی وظیفه است نه چیز دیگر، من دوست دارم طلبه بمانم و سرباز امام زمان(عج) باشم.
برادر شیخ صادق سبحانی دوست شهید می گوید: شبی در حجره نشسته بودیم که شهید عزیز با یکی دیگر از هم حجره ایها که او هم شهید شده برای هماهنگ کردن رفتنشان به جبهه صبحت می کردند گویا برای دوره غواصی در جنوب به قم برگشتند و پس از مدتی برای انجام عملیات به جبهه عزیمت نمودند که در عملیات شهید جعفریان زخمی شد و پس از بهبودی به قم برگشت در این هنگام که در قم مشغول تحصیل بود گویا کمبودی دارد مرتبا از نیاز جبهه ها صحبت می کرد و می گفت من باید در جبهه باشم، شایان ذکر است که شهید چندین دوره فرماندهی گروهان و گردان را گذرانده بود. غیر از اینکه از طلاب رزمی تبلیغی بود. بعد از مدتی دوباره به جبهه رفت و درعملیاتها شرکت کرد بعد از باز گشت برای جبران درسهای عقب افتاده اش شدیدا مشغول خواندن شد، پس از مدتی برای دوره های فرماندهی از طرف تیپ رزمی تبلیغی طلاب امام صادق(ع) به تهران رفت و ضمن اتمام دوره مدت کوتاهی به اهواز و قم برای دیدن دوستان و خانواده رفت و پس از آن راهی کردستان شد. در آنجا هم بعنوان یک روحانی تبلیغ می کرد وهم بعنوان فرمانده عملیاتهای پارتیزانی عمل می کرد. بعد از مدتی طولانی مجددا برای سرکشی به دوستان و خانواده به اهواز آمد و سپس به کردستان عزیمت نمود و دیگر بر نگشت تا اینکه در تاریخ ۱۳۶۶/۱۲/۲۴ به آرزوی دیرینه خود که همانا شهادت در راه خدا بود رسید.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

رمزینه یادمان

Qr Code

رمزینه این صفحه

Qr Code